




Fenix WF11E Magnetic Intrinsically Safe LED Flashlight - CREE XP-G2 - 200 Lumens - Neutral White - Includes 3 x AA
- Intrinsically safe design resists hazards in different industries
- Magnetic tailcap & body clip for hands-free light at work
- 200-lumen/607ft throw max output for reliable lighting
- Runs on simple power - 3 x AA batteries
- IP Rating: IP67
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: No
Recently viewed
Description
Fenix WF11E
Magnetic Design - Hands-Free Light
The Fenix WF11E is an intrisically safe light meant for on-the-job usage. The magnetic tailcap and body clip allow you to attach your worklight to a car hood, metal beam, scaffolding, or heavy machinery to use as a remote lighting source.
Intrinsically Safe Flashlight
The main feature of the Fenix WF11E is of course its instrinsically safe rating, which has been certified by IECEx, ATEX, and CSA. This light can be used in Zones 0, 1, & 2, around explosive gas mixtures belonging to IIA, IIB, & IIC, and in combustible dust Zones 20, 21, and 22. Examples of practical industries for the WF11E include petroleum, chemical and textile, fire controlling, metallurgical areas, electric power stations, and paper-producing plants.
| High | Medium | Low | |
| Brightness | 200lumens | 100lumens | 30lumens |
|---|---|---|---|
| Runtime | 10hours | 29.5hours | 70hours |
| Distance | 185meters | 141meters | 81meters |
| Intensity | 8512candela | 4972candela | 1652candela |
- Notable Features
- » Max 200 lumens and 607ft throw offers reliable lighting on the job
- » Long runtimes of up to 70 hours to cover multiple shifts
- » Runs on 3 x included AA batteries for a commonly-found, simple power source
- » IP67 dustproof & waterproof rating - up to 1m submersible
Item Details
| Brand | Fenix |
| SKU | FENIX-WF11E |
| Series | WF (Intrinsically Safe) |
| UPC | 6942870306636 |
| Primary Material | Polycarbonate |
| Max Lumens (lm) | 200 |
| Max Throw (m) | 185 |
| Rechargeable | No |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Light Color | Neutral White |
| Length | 6.59 in (167 mm) |
| IP Rating | IP67 |
| Typical Uses | Work |
| In the Box | Batteries, Lanyard, Spare O-ring(s) |
Specifications
| IP Rating | IP67 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Polycarbonate |
Output Details
| Max Lumens | 200 |
| Max Throw | 185 m (607 ft) |
| Light Color | Neutral White |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | No |
Unit Dimensions
| Length | 6.59 in (167 mm) |
| Head Diameter | 1.93 in (49 mm) |
| Body Diameter | 0.94 in (24 mm) |
| Weight | 5.64 oz (160 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ATEX, CE |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.87 in |
| Width | 3.72 in |
| Height | 2.07 in |
| Shipping Weight | 0.69 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fenix 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime








