




Fitorch C500 26650 5000mAh 3.7V Lithium Ion (Li-ion) Flat Top Battery
- 5000mAh capacity - super long runtimes in flashlights and more!
- Fully compatible with Fitorch Flashlights P25, P25GT, P26RGT, or lights that use a 26650 battery
- Rechargeable li-ion chemistry - reusable power!
- Size: 26650
- Voltage: 3.7
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Li-Ion
- Capacity (mAh): 5000
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Fitorch C500 Li-ion Battery
High Capacity Power
Supercharge your favorite flashlights with the Fitorch C500 26650 Li-ion Battery! Its 5000mAh capacity provides super long runtimes, letting you adventure as much as you want. With lithium-ion chemistry, this battery is rechargeable, letting you reuse it over and over again. This battery is fully compatible with the Fitorch P25, P25GT, P26RGT, and other 26650 flashlights. When paired, the Fitorch C500 ensures stable, reliable performance. Stock up on spares to keep you prepared at all times!
- Notable Features
- » Includes overcharge and over-discharge protections for safe charging and use
- » Can be recharged in battery chargers or in the Fitorch P25, P25GT,P26RGT, or 26650 flashlights
- » CE, RoHS certified
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-C500 |
| Series | C |
| MPN | C500 |
| UPC | 0192102001044 |
| Size | 26650 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 5000 |
| Chemistry | Li-Ion |
| Packaging | Boxed |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 26650 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 5000 |
| Watt Hours (wH) | 18.5 |
| Terminal Type | Button Top |
| Protected | true |
| Integrated Charge Port | No |
| Max. Discharge Rate | 10 |
| Equivalent Types | 26650 |
Unit Dimensions
| Length | 2.61 in (66 mm) |
| Weight | 3.25 oz (92 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85076000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.65 in |
| Width | 1.09 in |
| Height | 1.09 in |
| Shipping Weight | 0.21 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 1 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime








