













Fitorch FTP20 EDC Pen - White & RGB Light - Green Laser - Integrated USB-C Rechargeable Li-ion Battery - Multiple Color Options
- Bolt-action metal pen with 3x lighting types for EDC and work use
- Writes smoothly, includes a backup pen refill, and takes commonly available cartridges
- Multi-mode White/RGB LED on side with lighting & emergency outputs
- Green laser integrated on tail is great for pets or presentations
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch FTP20
EDC Pen with White Light, RGB Light & Green Laser
The Fitorch FTP20 is an all-in-one EDC device with writing, lighting, and interactive capabilities. Slide the bolt-action forward to extend the pen tip, which offers smooth, precise writing. In low light conditions, click on the LED on the side for versatile white, red, green, and blue illumination. The white light is bright for its size at 50 lumens on High, with runtimes lasting up to 35 hours on Low. The RGB lights are available in Static-Color, Flashing, SOS, and Red/Blue Flash outputs to provide versatile lighting and emergency signaling options. A high-visibility green laser pointer can be emitted from the tail end of the FTP20, perfect for presentations at work, playing with pets, and more.
Easy to Carry and Recharge
The FTP20 was built in a standard pen size, making it a cinch to bring it with you to work, on daily adventures, and beyond. Store it in your pocket, pack, or bag, or use the pocket clip to attach it to your gear. When you need to recharge, just unscrew the middle of the pen to reveal the in-body USB-C port. Plug in from power banks, computer ports, and USB adapters for intuitive charging anywhere. Upgrade your everyday carry with the Fitorch FTP20!
| High | Medium | Low | |
| Output | 50lumens | 10lumens | 0.5lumens |
|---|---|---|---|
| Runtime | 30minutes | 1.2hours | 35hours |
- Notable Features
- » Integrated USB-C rechargeable battery is rechargeable hundreds of times & provides light runtimes up to 35 hours
- » Tactile, ergonomic ring knurling provides a familiar writing feel and precise control
- » Equipped with a constant current drive for less eye strain, more stable output, and longer runtimes
- » Lockout function prevents accidental activations in your pocket or bag
- » All editions are crafted from metal with high-durability finishes for greater impact resistance
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-FTP20-TI |
| Manufacturer Part Number | FTP20-TI |
| UPC | 6971078210353 |
| Max Lumens (lm) | 50 |
| Max Throw (m) | 8 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 5.43 in (138 mm) |
| Typical Uses | Household, Work |
| In the Box | Pen Refill, Spare O-ring(s), USB Cable, User Manual |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
Output Details
| Max Lumens | 50 |
| Max Throw | 8 m (26 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
| Indicator Type | LED |
Unit Dimensions
| Length | 5.43 in (138 mm) |
| Weight | 0.95 oz (27 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6 in |
| Width | 1.5 in |
| Height | 1.5 in |
| Shipping Weight | 1.0 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime

























