


















Fitorch HC15 USB-C Rechargeable LED Headlamp - 1700 Lumens - Includes 1 x 18350 - Multiple Color Options
- Ultra-compact headlamp & right-angle light for work, the outdoors, and more!
- 6 brightness levels + Strobe and SOS emergency modes to handle various situations
- Runs on included 18350 li-ion battery for runtimes reaching 135 hours
- Magnetic tail enables more hands-free lighting options
- USB-C rechargeable from power banks, computers, and USB plug adapters
- IP Rating: IPX8
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch HC15
High Brightness & Versatile Modes
Get one light to replace your flashlight, strap light, and headlamp: the Fitorch HC15! With a high-performance lighting system that includes a CREE LED and TIR optics, it emits up to 1700 lumens with a beam range over 270 yards. With this incredible level of brightness, you can survey every campground and forge new paths outdoors! Click the single switch on the light head to cycle through the brightness levels, granting you ample light in any scenario as well as SOS or Strobe modes for emergencies.
User-Friendly Design, Ultra-Tough Construction
Attach the pocket clip to use it as a strap light or EDC flashlight, or insert it into the headlamp bracket for work and outdoor tasks. A color-changing power indicator is integrated in the switch, and you can easily recharge via the light's USB-C port wherever you go! Working on your car or an offroad vehicle? Just attach the magnetic tail to most metal surfaces for task lighting on the spot. Constructed with anodized aircraft aluminum, the HC15 is extremely durable and lightweight. Waterproof, impact resistant, and clocking in under 0.2 pounds, the HC15 is comfortable to wear for long periods and stands up to all sorts of tough jobs.
| Turbo 1 | Turbo 2 | High | Medium | Low | Eco | Strobe | SOS | |
| Output | 1,700lumens | 1,200lumens | 700lumens | 300lumens | 150lumens | 15lumens | 1,700lumens | 300lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | .75hours | 1hour | 2.5hours | 5hours | 6.5hours | 135hours | - | - |
- Notable Features
- » Powerful CREE XHP50.2 LED with 6000K color temperature enables max brightness of 1,700 lumens
- » Dual fuel compatibility with 18350 (included) or 16340 li-ion batteries
- » Industrial-strength aluminum alloy body is impact-resistant and IPX8-waterproof (submersible to 6.6ft for 30 mins)
- » Lockout function helps prevent accidental activations for greater safety & battery preservation
- » Equipped with a beehive-style Total Internal Reflection (TIR) optical lens to cast a uniform light beam up to 820 feet long
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-HC15-BLUE |
| Series | HC |
| Manufacturer Part Number | HC15-BLUE |
| UPC | 0192102001143 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 1700 |
| Max Throw (m) | 250 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Color Temperature | 6000K |
| Length | 3.23 in (82 mm) |
| IP Rating | IPX8 |
| Typical Uses | Hunting, Biking, Walking, Household, Camping, Hiking, Work, Spelunking, Running, Outdoor |
| In the Box | Batteries, Headstrap, Lanyard, Pocket Clip, Spare O-ring(s), Storage Bag, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX8 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 1700 |
| Max Throw | 250 m (820 ft) |
| Peak Intensity (cd) | 28500 |
| Color Temperature | 6000K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FITORCH-C110 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
| Indicator Type | Integrated Switch |
Unit Dimensions
| Length | 3.23 in (82 mm) |
| Head Diameter | 0.98 in (25 mm) |
| Body Diameter | 0.98 in (25 mm) |
| Weight | 2.79 oz (79 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 3.5 in |
| Width | 2 in |
| Height | 2 in |
| Shipping Weight | 1.0 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




























