
















Fitorch HC25 USB-C Rechargeable LED Headlamp - 1700 Lumens - Includes 1 x 18650 - Multiple Color Options
- Headlamp / right-angle light with multiple output modes for various applications
- 1700-lumen, 820ft max output perfect for hiking and camping
- Runs on an included 18650 li-ion battery for runtimes reaching over 16 days!
- USB-C port integrated on body for fast, easy recharging anywhere you go
- Features a magnetized tailcap for hands-free illumination
- IP Rating: IPX8
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch HC25
High-Performance Headlamp & 90° Light
Whether venturing out into the wilds or working in low-light conditions, the Fitorch HC25 is both a handheld and hands-free lighting companion in one. Mount it on the headband bracket for headlamp use or attach the pocket clip to transform it into a handy right-angle flashlight. Built with a range of brightness levels plus emergency SOS and Strobe modes, the HC25 can help tackle a wide range of scenarios. The max output of 1700 lumens reaches 273 yards to provide an excellent pathfinding tool on hikes and climbs. Thanks to the LED and TIR optical package, it emits a clean, wide, and bright beam that puts less strain on the eyes.
Tough Build with Magnetic Tail
For household and automotive repairs, the magnetic tail of the HC25 comes in handy for mounting on metal while you work with your hands. Crafted from industrial-strength HAIII aluminum alloy, the HC25 is IPX8-waterproof and impact-resistant to stand up against accidents on the trail or on the job. A high-power 18650 battery provides incredible runtimes up to 395 hours and is rechargeable via the light's USB-C port for your convenience.
| Turbo 1 | Turbo 2 | High | Medium | Low | Eco | Strobe | SOS | |
| Output | 1,700lumens | 1,200lumens | 700lumens | 300lumens | 150lumens | 15lumens | 1,700lumens | 300lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 2.5hours | 3hours | 7hours | 17hours | 35hours | 395hours | - | - |
- Notable Features
- » 15-lumen Eco mode essential for working with your hands in low-light conditions
- » High performance 2600mAh 18650 lithium-ion battery included to enable high outputs and 395hr runtimes
- » Detachable pocket clip carry option great for use as a strap light or 90° EDC flashlight
- » Lockout function helps prevent accidental activations for greater safety and battery preservation
- » High-intensity 6000K XHP50.2 LED can scour a long range with a broad, ultra-bright light beam
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-HC25-BLUE |
| Series | HC |
| Manufacturer Part Number | HC25-BLUE |
| UPC | 0192102001167 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 1700 |
| Max Throw (m) | 250 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Color Temperature | 6000K |
| Length | 4.41 in (112 mm) |
| IP Rating | IPX8 |
| Typical Uses | Hunting, Biking, Walking, Household, Camping, Hiking, Work, Spelunking, Running, Outdoor |
| In the Box | Batteries, Headstrap, Lanyard, Pocket Clip, Spare O-ring(s), Storage Bag, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX8 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 1700 |
| Max Throw | 250 m (820 ft) |
| Peak Intensity (cd) | 28500 |
| Color Temperature | 6000K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FITORCH-RC260 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
| Indicator Type | Integrated Switch |
Unit Dimensions
| Length | 4.41 in (112 mm) |
| Head Diameter | 0.98 in (25 mm) |
| Body Diameter | 0.98 in (25 mm) |
| Weight | 3.88 oz (110 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.75 in |
| Width | 2 in |
| Height | 2 in |
| Shipping Weight | 1.0 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime


























