















Fitorch HS2R Rechargeable LED Headlamp - CREE XML-T6 - 500 Lumens - Includes 1 x 18650
- Up to 500 lumens in a directable beam
- Includes Strobe, SOS, and beacon modes for use in emergencies
- Motion sensor lets you activate light with a wave of your hand
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch HS2R
Motion Sensor LED Headlamp - Spot, Flood & Red Light
An intensely powerful headlamp, the Fitorch HS2R has all the features required to cover your hands-free lighting needs. Featuring multiple lighting modes with a peak power of 500 lumens, this light has more than enough power for outdoor use but also the flexibility to be used indoors. The dual flood and spot lights provide great peripheral lighting or focused spot for up close and far away applications like fixing underneath the hood of your car or while out on a hike.
The motion sensor mode is easily activated and takes cues from your hand movements to turn the headlamp on or off. This added feature makes the HS2R a great lamp for hikers, rock climbers, and others who need both hands at all times and can't risk adjusting their headlamp on the fly. The HS2R can be used with a standard operating body switch or via an integrated motion sensor that keeps your hands free for work or movement.
| High | Medium | Low | Strobe / SOS / Beacon | |
| Brightness | 500lumens | 180lumens | 100lumen | 500lumens |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 3hours | 10hours | 16hours | - |
| High | Low | |
| Brightness | 40lumens | 6lumen |
|---|---|---|
| Runtime | 28hours | 60hours |
- Notable Features
- » Strobe, SOS and Beacon Modes
- » Hands free LED lighting
- » Comfort fit head strap
- » Motion Sensor Activation
- » Durable Aluminum and ABS construction
- » Includes rechargeable 18650 battery
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-HS2R |
| Series | H (Headlamp) |
| UPC | 0192102000306 |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 500 |
| Max Throw (m) | 100 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 3.36 in (85 mm) |
| Typical Uses | Camping, Hiking, Household |
| In the Box | Batteries, Headstrap |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 500 |
| Max Throw | 100 m (328 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Length | 3.36 in (85 mm) |
| Width | 1.5 in (38 mm) |
| Height | 1.24 in (31 mm) |
| Weight | 7.76 oz (220 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.02 in |
| Width | 3.94 in |
| Height | 1.69 in |
| Shipping Weight | 0.5 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
Reviews
Your cart is currently empty.
Start Shopping


















