















Fitorch K2 Lite USB-C Rechargeable LED Keylight - 1000 Lumens - Uses Built-in 280mAh Li-ion Battery Pack - Multiple Colors - Aluminum or Titanium
- Rechargeable keychain light with a wide range of white and RGB outputs for greater adaptivity
- 2 x white light LEDs with brightness up to 1,000 lumens, plus RGB COB light with 20+ effects
- USB-C port charges light in 1 hour, 280mAh battery achieves 20hr max runtime
- Color-changing power indicator LED keeps you apprised of the battery status at a glance
- Great for use in travel, exercise, walking, outdoor, emergency, and household applications
- IP Rating: IP50 (w/o waterproofing)
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch K2 Lite - Aluminum or Titanium
High Performance, Versatile Keychain Light
The Fitorch K2 Lite is a remarkable little keychain light with a wide range of modes and features compatible with all sorts of applications, including EDC, outdoor, exercise, emergency, and household uses. The K2 Lite can achieve multiple brightness levels and a strobe mode up to 1,000 lumens with its dual main LEDs. Using its secondary COB light source, it can create 20+ RGB lighting effects in static, dynamic, and flow patterns.
Battery Optimized for Fast Charging
The light is outfitted with a USB-C rechargeable li-ion battery, with a fast charge speed of just 1 hour. Reaching a 20-hour max runtime, charging breaks are fewer and farther between. The K2 Lite is equipped with a color-changing indicator LED that lets you know when to recharge.
Design Excellence
The light comes with a two-way clip that can be used to store it on a hat brim, bicycle, or tent for multipurpose use in a whole host of scenarios.
At just 2.5 inches long, the K2 Lite weighs just 60 grams or less! Available in multiple colors and your choice of aluminum or titanium alloy, there's a perfect version of the Fitorch K2 Lite for every keyset, glove box, or home! The innovative rounded design of the K2 Lite combines sleek modern aesthetics with the lovable design inspiration of a baby owl! More than cute, however, it is resistant to impacts and dust exposure to survive various conditions.
| High | Medium | Low | Eco | Strobe | |
| Brightness | 1000lumens | 150lumens | 30lumens | 2lumens | 1000lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 15minutes | 45minutes | 3hours | 20hours | - |
| Distance | 100meters | - | - | - | - |
| Intensity | 1805candela | - | - | - | - |
| 20+ Lighting Effects | |||
| Modes | Staticoutput | Dynamicoutput | Flowoutput |
|---|
- Notable Features
- » 1,000 lumens of white light in a 2.5-inch shell, capable of shining up to 320+ feet away (including strobe mode for hazards)!
- » Static, dynamic, and flowing RGB light settings and a wide range of colors to choose from
- » Compact construction smaller than a credit card and about the same weight as an egg, easy to carry on your keychain day in and day out
- » Stylish design options including four color choices and two premium metal options - aerospace-grade aluminum alloy or robust titanium
- » New keychain with lanyard included, with multi-purpose 2-way clip attached to light, and charge cable in package
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-K2-LITE-AL-GREEN |
| Series | K |
| Manufacturer Part Number | K2-LITE-AL-GREEN |
| UPC | 0192192000900 |
| Color | Green |
| Max Lumens (lm) | 1000 |
| Max Throw (m) | 100 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 2.52 in (64 mm) |
| IP Rating | IP50 (w/o waterproofing) |
| Typical Uses | Biking, Camping, Emergency, Every Day Carry, Household, Travel, Walking |
| In the Box | Key Ring, Lanyard, Pocket Clip, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP50 (w/o waterproofing) |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
Output Details
| Max Lumens | 1000 |
| Max Throw | 100 m (328 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 2.52 in (64 mm) |
| Width | 1.26 in (32 mm) |
| Height | 0.8 in (20 mm) |
| Weight | 1.6 oz (45 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 3.54 in |
| Width | 2.32 in |
| Height | 1.38 in |
| Shipping Weight | 0.172 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
Reviews
Your cart is currently empty.
Start Shopping


























