
















Fitorch K3 Lite Rechargeable LED Keychain Light - CREE XP-G2, XP-G3 and XP-E2 - 550 Lumens - Uses Built-In Li-ion Battery Pack - Black, Silver, or Blue
- Extremely lightweight and compact keychain light
- White, red and UV lighting modes
- USB rechargeable - built-in li-ion battery
- Integrated body switch - battery level indicator built-in
Fitorch K3 Lite Rechargeable LED Keychain Light - CREE XP-G2, XP-G3 and XP-E2 - 550 Lumens - Uses Built-In Li-ion Battery Pack
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch K3 Lite Keylight
White, Red & UV Light on Your Keychain
Fitorch's K3 Lite is a flat keylight with a unique rectangular design. The wide flashlight head fits three LEDs for a multitude of lighting outputs, including a high/low/strobe white beam, red and red flashing, and a UV light to spot hidden spills and messes. It peaks at 550 lumens which is great for a late-night stroll or taking out the dog, and is a fraction of the cost of bulkier EDC lights. Best of all, this 2" compact light is available in three colors to match your style, including black, blue, and silver.
| High | Med | Low | Red | UV | SOS (Red) | Strobe | |
| Brightness | 550lumens | 145lumens | 20lumens | 80lumens | - | 20lumens | 550lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 20minutes | 1.2hours | 8hours | 1hours | 1hour | 2.5hours | 1.2hours |
- Notable Features
- » Extremely lightweight keychain light
- » White, red and UV lighting
- » White LED has three brightness settings plus strobe
- » USB rechargeable hundreds of times
- » Powered by built-in li-ion battery with 300mAh capacity
- » Integrated switch - battery level indicator combined within
- » Stainless steel key ring and lanyard included for easy carrying
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-K3-LITE-BLACK |
| Series | K (Keychain) |
| Manufacturer Part Number | K3-LITE-BLACK |
| UPC | 192102000238 |
| Color | Black |
| Max Lumens (lm) | 550 |
| Max Throw (m) | 100 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Length | 2.086 in (53 mm) |
| Typical Uses | Walking |
| In the Box | Key Ring, Lanyard |
Specifications
| Switch | Body |
Output Details
| Max Lumens | 550 |
| Max Throw | 100 m (328 ft) |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Length | 2.086 in (53 mm) |
| Width | 1.181 in (30 mm) |
| Height | 0.488 in (12 mm) |
| Weight | 0.92 oz (26 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.38 in |
| Width | 2.38 in |
| Height | 1.21 in |
| Shipping Weight | 0.13 lb |
Documents
Additional Details
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime


























