










Fitorch Lii-S2 2-Channel Smart Battery Charger for Li-ion, Ni-Cd, & NiMH Batteries
- 2-channel charging of many battery types such as 18650 and 20700
- Compatible with multiple chemistries providing range of compatibility
- 3 charging current options for nuanced control over charging
- LCD screen shows real-time information for user-friendly operation
- Charger Channels: 2
- Compatible Battery Sizes: 10440, 14500, 16340 / RCR123A, 17500, 17700, 18490, 18650, 20700, 26650, AA, AAA, C, SC
- Supported Chemistries: IMR, Li-Ion, LiFePO4, Ni-Cd, Ni-MH
Recently viewed
Description
Fitorch Lii-S2 2-Channel Smart Battery Charger
Designed User-Friendly with Wide Compatibility
The Fitorch Lii-S2 is a sleek smart battery charger that gets the job done! Compatible with batteries of Li-ion, IMR, LiFePO4, Ni-MH, and Ni-CD chemistries, this charger has a wide range of compatibility with the batteries you need for your home or office. With 3 available options for charging currents, you have personalized control when charging different battery types. Combine that with the LCD screen that gives you a real-time charging status and a user-friendly experience is just around the corner.
Multiple Protection Safeguards
The Fitorch Lii-S2 has over-charge and over-discharge protection to prioritize the safety of you and your batteries.- Notable Features
- » Compatible with wide range of batteries, including but not limited to: 18650, 16340, AA, AAA, C
- » Includes auto-polarity detection
- » Has a max output of 2000mA
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-LII-S2 |
| Manufacturer Part Number | LII-S2 |
| UPC | 0192102000788 |
| Charger Channels | 2 |
| Compatible Battery Sizes | 10440, 14500, 16340 / RCR123A, 17500, 17700, 18490, 18650, 20700, 26650, AA, AAA, C, SC |
| Supported Chemistries | IMR, Li-Ion, LiFePO4, Ni-Cd, Ni-MH |
| In the Box | USB Cable, User Manual |
Specifications
| Charge Rate | 2000 |
| Charger Channels | 2 |
| Compatible Battery Sizes | 10440, 14500, 16340 / RCR123A, 17500, 17700, 18490, 18650, 20700, 26650, AA, AAA, C, SC |
Unit Dimensions
| Length | 5.2 in (132 mm) |
| Width | 2.76 in (70 mm) |
| Height | 1.34 in (34 mm) |
| Weight | 3.56 oz (101 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85044030 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5.91 in |
| Width | 3.7 in |
| Height | 1.26 in |
| Shipping Weight | 0.23 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use













