







Fitorch M30R Rechargeable Tactical LED Flashlight - CREE XHP35 HD - 1800 Lumens - Uses 1 x 18650 (included) or 2 x CR123A
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch M30R
Tri-Switch Tailcap and Powerbank Functionality
Fitorch likes to slip a specialty feature into each of their lights, and the M30R is one of our favorites. This flashlight features a tri-switch tailcap, as well as a fourth body-switch for complete control over its six output modes. The body-switch doubles as an LED battery indicator and location beacon, while the tailcap's lockable paddle design provides instant access to the 1800 lumen strobe and turbo modes. The M30R also doubles as a powerbank in a pinch, allowing you to use your 18650 battery to quickly charge your phone or tablet.
Solid Fitorch Construction
Of course, those features only shine in a durable flashlight you can depend on. Fitorch lights are made of high-quality HA-III military aluminum alloy, topped off with a Premium Type III hard-anodized anti-abrasive finish. The M30R is given an IPX8 waterproof and 2m impact resistant rating, making it a great choice for outdoor adventures and worksite usage. The CREE XHP25 LED sports a 50,000 life span, but Fitorch offers a five-year free warranty service if anything goes sideways. For a torch you can count on, choose Fitorch.
| Turbo | High | Med | Low | SOS | Strobe | |
| Brightness | 1,800lumens | 460lumens | 130lumens | 20lumens | 460lumens | 1,800lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 40minutes | 3.5hours | 13hours | 146hours | - | - |
- Notable Features
- » Quad-switch design: three on tailcap, one side-switch
- » 1,800 to 20 lumens of versatile lighting outputs
- » Quick-access tactical strobe and SOS output modes
- » Memory-mode function for quick brightness selection
- » Doubles as a powerbank charger for mobile devices
- » Lockout function prevents accidental activation
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-M30R |
| Series | M (Tactical), R (Rechargeable) |
| UPC | 192102000122 |
| Primary Material | Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 1800 |
| Max Throw (m) | 328 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Length | 6.26 in (159 mm) |
| Typical Uses | Emergency, Law Enforcement |
| In the Box | Holster, Lanyard, Pocket Clip, Snap Cap, Spare O-ring(s), USB Adapter, USB Cable |
Specifications
| Drop Resistance | 6.6 ft (2 m) |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Primary Material | Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 1800 |
| Max Throw | 328 m (1076 ft) |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FITORCH-UC26R |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Length | 6.26 in (159 mm) |
| Head Diameter | 1.44 in (37 mm) |
| Body Diameter | 1.1 in (28 mm) |
| Weight | 6.06 oz (172 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.37 in |
| Width | 3.57 in |
| Height | 1.84 in |
| Shipping Weight | 0.66 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime











