










































Fitorch P200 USB-C Rechargeable LED Search Light - 14000 Lumens - Includes 1 x 3.6V 24000mAh 46800 - Black or White
- 14,000 max lumens with a throw of over 2,000ft perfect for searching outdoors!
- Ultra high-capacity 46800 battery provides runtimes reaching 68 hours
- USB-C port allows for easy recharging plus discharging for use as a power bank
- Fast access to Turbo, Strobe, and SOS modes for use in emergencies
- IP Rating: IP68
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch P200 Quad-Core LED Flashlight
14,000-Lumen Search Light
The Fitorch P200 is a flashlight that can emit up to 14,000 lumens from the palm of your hand! Like the Fitorch P50, this flashlight has a cluster of four high-powered LEDs. The difference is that the P200 doubles down on the power of the main LEDs, which are 40% brighter and provide a throw more than 650 feet farther! This makes the P200 suited for uses like hunting, long-range spotting, search and rescue, and more.
Easy-to-Use Mode Switching
You'll have fast access to the 14,000-lumen Turbo output with a quick double-click of the button. That high output carries over to the Strobe mode, which provides self-defense and signaling capabilities for emergencies. There is also a long-lasting SOS mode available which is visible from a distance. With 5 main lighting modes, you can emit as little as 180 lumens for daily use on walks, hikes, and at work!
High-Capacity Battery - Power Bank Capability
The Fitorch P200 is powered by a cutting-edge 46800 lithium-ion battery. This design allows it to have a massive capacity of 24,000mAh, which provides this powerful search light with a maximum runtime of over 2.5 days. This power reserve is useful when it comes to the P200's power bank capability. Just use the light's USB-C charging port, and you can power up your essential devices in a power outage or other emergency.
Detachable, Ergonomic Handle
The P200 comes with a detachable handle secured by a stainless steel screw. The handle has finger positions integrated in its design for easy carrying during extended use. You also have the option of easily removing the handle and carrying the light in the palm of your hand. With a 2.08" diameter, the P200 is easy to carry with or without the handle!
| Turbo | High | Medium | Low | Eco | Strobe | SOS | |
| Brightness | 14000lumens | 2700lumens | 1500lumens | 650lumens | 180lumens | 14000lumens | 1000lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 6hours | 7hours | 9hours | 25.5hours | 68hours | - | - |
| Distance | 650meters | - | - | - | - | - | - |
| Intensity | 108000candela | - | - | - | - | - | - |
The Fitorch P200 uses the Fitorch C800 battery, which is an unprotected flat top lithium-ion battery.
Charging Notice
A charging cord and power adapter capable of a 3A charge speed are recommended for use with this product.- Notable Features
- » IP68 weather rating protects the light from dust, sand, and water exposure so you can use it in any environment or condition
- » Power indicator integrated in the switch keeps you apprised of your power level so you know when to recharge
- » Automatic lock feature prevents accidental activations after 60 seconds of inactivity - this keeps eyes safe, stops the light from overheating while in storage, and saves your battery life for when you really need it
- » At just 5.3 inches long, the P200 is compact for a searchlight capable of 14,000 lumens, and is easy to carry in a bag or to maneuver through the woods
- » 1m drop resistance thanks in part to a hard-anodized, aerospace-grade aluminum alloy body
- » Tripod port for use as a scene or area light, great for work, camping, and more
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-P200-BLACK |
| Series | P (Outdoor) |
| Manufacturer Part Number | P200-BLACK |
| UPC | 0192102000863 |
| Color | Black |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 140000 |
| Max Throw (m) | 650 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 5.3 in (135 mm) |
| IP Rating | IP68 |
| Typical Uses | Camping, Emergency, Hiking, Hunting, Outdoor, Search and Rescue |
| In the Box | Batteries, Handle, Spare O-ring(s), USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP68 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 140000 |
| Max Throw | 650 m (2132 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FITORCH-C800 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.3 in (135 mm) |
| Head Diameter | 2.83 in (72 mm) |
| Body Diameter | 2.08 in (53 mm) |
| Weight | 29.87 oz (847 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.17 in |
| Width | 4.88 in |
| Height | 3.3 in |
| Shipping Weight | 2.32 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime


















































