




















Fitorch P36 USB-C Rechargeable LED Flashlight - Luminus SFT-70 - 3000 Lumens - Includes 1 x 21700
- Max 3,000 lumens and 378-yard throw - light up the night with ease!
- Side switch operation makes changing brightness output quick and easy
- Strobe, SOS, and beacon modes offer ideal signaling, extra emergency protection
- Runs on included 21700 battery that is quickly rechargeable via USB-C
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch P36 LED Flashlight
Shining Bright Through All
With the Fitorch P36 by your side, you'll never be left out in the dark! This light has 8 total output modes, providing exceptional brightness and emergency signaling. From turbo to eco mode, choose what works best for your nighttime adventure. Turbo mode offers a 3,000-lumen output and throw over 1,100 feet to light up late-night walks, yard work, and daily use. Strobe, SOS, and beacon modes offer handy signaling capabilities to call for aid and help protect you in emergency situations. Its tactical tail switch and side switch also provide precise control, ensuring you can quickly and easily access any of these modes at any time.
A 227-Hour Runtime
The P36 runs on an included 21700 battery which is rechargeable via USB-C. Charge up and power on fast when recharging with USB-C, to get right back outside at a moment's notice. The 21700 battery has a capacity of 5,000mAh, providing the light with runtimes that last for the long haul. With a max runtime of 227 hours, brightness is on your side every step of the way!
| Turbo | High | Medium | Low | Eco | Strobe | |
| Brightness | 3,000lumens | 800lumens | 300lumens | 150lumens | 10lumens | 3,000lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 2.5hours | 5hours | 14.9hours | 33hours | 227hours | - |
| Distance | 346meters | - | - | - | - | - |
| Intensity | 29,990candela | - | - | - | - | - |
- Notable Features
- » Luminus SFT-70 LED helps light reach a max distance of 346 meters
- » Two-way pocket clip lets you operate the light hands-free
- » Side switch functions as a battery indicator, to let you know when to recharge
- » Has an IPX8 waterproof rating and 1-meter drop resistance for protection from harsh conditions
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-P36 |
| Series | P (Outdoor) |
| UPC | 0192102000719 |
| Primary Material | Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 3000 |
| Max Throw (m) | 346 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Length | 5.59 in (142 mm) |
| Typical Uses | Hiking, Household, Travel, Walking |
| In the Box | Batteries, Holster, Lanyard, Pocket Clip, Spare O-ring(s), USB Cable, User Manual |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Primary Material | Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 3000 |
| Max Throw | 346 m (1135 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | Battery w/ Charge Port |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.59 in (142 mm) |
| Body Diameter | 1.03 in (26 mm) |
| Weight | 3.59 oz (102 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.54 in |
| Width | 3.35 in |
| Height | 1.77 in |
| Shipping Weight | 0.58 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
























