



JETBeam JR145 14500 880mAh 3.7V Protected Lithium Ion (Li-ion) Button Top Battery with Built-in USB-C Charging Port
- 3.7 Volts of power in a 14500 size battery
- 880mAh capacity supported by lithium-ion chemistry
- Easily and directly rechargeable via USB-C port
- Built-in protections against overcharge and overdischarge
- Size: 14500
- Voltage: 3.7
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Li-Ion
- Capacity (mAh): 880
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
JETBeam JR145
3.7V 880mAh 14500 Battery with USB-C Charge Port
The JETBeam JR145 is a first-class battery option for devices compatible with 14500 cells, as this battery is both USB-C rechargeable and boasts 3.7 Volts of power. The JR145 features the charge port directly on the battery and has a lithium-ion chemistry supporting its 880mAh, 3.3Wh capacity.
The JR145 is a safe, economical, and environmentally-friendly alternative to disposable AA batteries in some scenarios*. This battery, protected against overcharge and overdischarge, is especially excellent for flashlights and other compatible electronics.
- Notable Features
- » Similar size as a AA battery with more than twice the voltage*
- » Rechargeable lithium-ion chemistry makes this battery reusable for many charge cycles
- » 3.3Wh, 880mAh capacity supplies substantial runtimes
- » Button top terminal compatible with consumer technologies like flashlights
Item Details
| Brand | JETBeam |
| SKU | JETBEAM-JR145 |
| MPN | JR145 |
| UPC | 6957883801436 |
| Size | 14500 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 880 |
| Chemistry | Li-Ion |
| Packaging | Boxed |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 14500 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 880 |
| Watt Hours (wH) | 3.3 |
| Terminal Type | Button Top |
| Protected | true |
| Integrated Charge Port | Yes |
Unit Dimensions
| Weight | 0.96 oz (27 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85076000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.14 in |
| Width | 1.84 in |
| Height | 0.57 in |
| Shipping Weight | 0.06 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
JETBeam 1 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime







