







Klarus 14GT-92UR 14500 920mAh 3.7V Protected Lithium Ion (Li-Ion) High-Drain 3A Button Top Battery with USB-C Charging Port
-
14500 920mAh capacity Li-Ion battery provides long runtimes in high-powered flashlights
- USB-C rechargeable with up to 1000 recharge cycles to avoid frequent replacements
- LED indicators notify users for quick and easy charging
- Designed with 4 tiers of safety protections for ease of use
- Size: 14500
- Voltage: 3.7
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Li-Ion
- Capacity (mAh): 920
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Klarus 14GT-92UR
14500 Li-Ion Battery
Introducing the Klarus 14GT-92UR, a solution to frequent replacements and longevity in your devices. With a 920mAh capacity and a 3A discharge current, the Klarus 14GT-92UR supplies top-notch power to high performance devices like LED flashlights, portable electronics, smart home systems, and more.To maintain stable performance in this battery, it includes 4 safety protections including overcharge, over discharge, over current, and short circuiting within its circuit board. Additionally, its durable steel shell ensures short circuit protection from impacts. The integrated USB-C charge port provides hassle-free recharging through multiple devices or outlets. For added user convenience, the LED indicators notify users of the current charge status, enabling immediate use after a quick charge. Recharge up to 1000 cycles and never worry about constant replacements agian!
- Notable Features
- » Included with 4 tier safety protections preventing over charge, over discharge, over current, and short circuiting
- » Designed to support direct positive polarity application for seamless operation
- » Operating temperatures between -20°-60°C (-4° - 140°F)
- » LED indicators located above the charge port to make recharging quick and easy
- » A durable steel shell protects from short circuit damage including impacts
Item Details
| Brand | Klarus |
| SKU | KLARUS-14GT-92UR |
| Series | GT |
| MPN | 14GT-92UR |
| UPC | 6954424404712 |
| Size | 14500 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 920 |
| Chemistry | Li-Ion |
| Packaging | Boxed |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 14500 |
| Voltage | 3.7 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 920 |
| Watt Hours (wH) | 3.4 |
| Terminal Type | Button Top |
| Protected | true |
| Integrated Charge Port | Yes |
| Max. Discharge Rate | 3 |
| Equivalent Types | AA, Lithium-Ion AA |
Unit Dimensions
| Length | 1.988 in (50 mm) |
| Width | 0.57 in (14 mm) |
| Weight | 0.811 oz (23 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85076000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 3.68 in |
| Width | 1.72 in |
| Height | 0.79 in |
| Shipping Weight | 0.07 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Klarus 1 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime











