











MecArmy PT16-TI Titanium Ultra Bright Rechargeable Flashlight - 3 x CREE XP-G2 LED - 1200 Lumens - Uses 1 x 16340 (Included) or 1 x 18350 - Titanium
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
MecArmy PT16-TI Ultra Bright Rechargeable Flashlight
Unique Titanium Body
From its unique construction to its impressive output, the MecArmy PT16-TI Rechargeable Flashlight has earned a spot in the top tier of EDC lights. Measuring just over 3 inches long and weighing less than 4 ounces, this portable light is easy to carry with you wherever you go. The durable torch is crafted from ultra strong titanium alloy, making it not only sturdier than traditional aluminum flashlights but more stylish too! The titanium body comes complete with heat-dissipating thermal fins, a crenulated bezel and tailcap, a metal side switch, and even a hidden micro-USB port for charging the included 16340 battery internally! That's a lot of features crammed into such a small body!
Powerful Pocket Light
The P16-TI is packed with unique features, but what truly sets it above other EDCs is its immense output. Despite being half the size of typical high-performance flashlights, this pint-sized light is able to produce up to 1200 Lumens of light and a beam that can throw over 700 feet, significantly more powerful than any light its size. The P16-TI comes with 6 total outputs to help fit any situation, including a blinding Strobe for self-defense and an efficient S.O.S. Mode to signal for help. The EDC light can run for up to 40 hours using its included 16340 battery and can even run on a 18350 cell if you're looking for a bit more runtime.
Features:
- Lightweight but durable titanium body is waterproof and impact resistant
- Smooth metal reflectors around each LED for maximum beam throw
- Crenulated bezel and tailcap can be used to break glass, as a self-defense tool
- Thermal fins on head help dissipate heat, prevent overheating
- Metal side switch used to turn light ON/OFF, access all outputs
- Capable of running on multiple types of Lithium Ion batteries
- Unscrewing head reveals micro-USB charging port to charge included battery in 90 minutes
- LED charging indicator glows red while charging and green when fully charged
- Lanyard hole built into tailcap for easy carry
- Tail-stand capability
- Comes with MecArmy's 5-Year Warranty
-
Included Accessories:
- 1 x 16340 Lithium Ion Rechargeable Battery
- 1 x Leather Holster
- 1 x Lanyard
- 1 x Spare O-Ring
Specifications:
- LED: 3 x CREE XP-G2 LEDs
- Power Source: 1 x 16340 (Included) OR 1 x 18350
- Peak Beam Distance: 218 meters (715.2 ft.)
- Peak Beam Intensity: 12002 cd
-
Brightness Outputs:
- Turbo - 1200 Lumens - 24 Minutes*
- High - 373 Lumens - 51 Minutes
- Medium - 93 Lumens - 4 Hours
- Low - 14 Lumens - 40 Hours
- Strobe - 1200 Lumens - N/A
- SOS - 1200 Lumens - N/A
- IPX Rating: IPX-8 (Waterproof and submersible up to 2 meters)
- Impact Resistance: 1.5 meters (4.92 ft.)
-
Dimensions:
- Length - 3.11" (79 mm)
- Head Diameter - 1.35" (34.3 mm)
- Body Diameter - 0.88" (22.5 mm)
- Weight: 3.56 oz. (101 g)
*In order to prevent overheating, the PT16-TI will drop to 70% brightness after 3 minutes in Turbo Mode. The 24 minutes is the total theoretical runtime.
Item Details
| Brand | MecArmy |
| SKU | MEC-ARMY-PT16-TI |
| Series | PT (Ultra Bright) |
| UPC | 6925961901934 |
| Primary Material | Titanium |
| Max Lumens (lm) | 1200 |
| Max Throw (m) | 218 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 3.11 in (79 mm) |
| In the Box | Batteries, Carry Case, Holster, Lanyard, Spare O-ring(s) |
Specifications
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Titanium |
| Secondary Material | Glass |
Output Details
| Max Lumens | 1200 |
| Max Throw | 218 m (715 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Length | 3.11 in (79 mm) |
| Head Diameter | 1.35 in (34 mm) |
| Body Diameter | 0.88 in (22 mm) |
| Weight | 3.56 oz (101 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.65 in |
| Width | 4.64 in |
| Height | 2.14 in |
| Shipping Weight | 1.16 lb |
Additional Details
| Packaging | Carrying Case |
| Warranty |
MecArmy 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime















