
Nite Ize S-Biner MicroLock Aluminum - 2 Pack - Red
- Batteries Included?: No
Recently viewed
Description
Nite Ize S-Biner MicroLock Aluminum - 2 Pack
Your Keys Are On Lockdown!
Whether you're linking things to your lanyard or just trying keep track of your keys these Nite Ize S-Biner MicroLock Aluminum carabiners will keep your small items secure. This pair of double-gated clips are crafted from light but sturdy aluminum alloy and feature high-strength stainless steel gates that won't bend or break under pressure. The gates are held shut by a specialized twist-to-lock locking mechanism that will ensure your keys or other small items stay connected until you're ready to remove them. Available in four fun colors, these MicroLock Aluminum S-Biners are easy to accessorize with your current keychain!
Features:
- Double-gated carabiner with special locking mechanism
- Perfect for attaching keys and other small items
- Lightweight but durable aluminum construction
- Stainless steel gates
- Twist-to-lock locking mechanism keeps gates firmly shut
- Mechanism locks / unlocks both sides simultaneously
- Available in Blue**, Red, Lime**, Orange**, Olive Green**, and Coyote**
-
Dimensions:
- Length - 1.42" (36.1 mm)
- Width - 0.63" (16 mm)
- Depth - 0.31" (7.9 mm)
Item Details
| Brand | Nite Ize |
| SKU | NITEIZE-LSBMA-10-2R6 |
| Series | MicroLock, S-Biner |
| Manufacturer Part Number | LSBMA-10-2R6 |
| UPC | 094664044456 |
| Color | Red |
| Length | 1.42 in (36 mm) |
Specifications
| Primary Material | Aluminum |
Power Details
| Batteries Included? | No |
Unit Dimensions
| Length | 1.42 in (36 mm) |
| Width | 0.63 in (16 mm) |
| Height | 0.31 in (8 mm) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 3.85 in |
| Height | 0.38 in |
| Shipping Weight | 0.01 lb |
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use




