





















Nitecore HA27 UHE Multiple Color Temperature Headlamp - 800 Lumens - Includes 1 x HLB1500 Li-ion Battery Pack with USB-C Charge Port
- Triple color temperature headlamp with outputs to navigate any terrain
- Red light + SOS and Beacon modes for emergency lighting options
- Includes a long-lasting, USB-C rechargeable li-ion battery pack
- Multipurpose clip & diffuser bag for use as a hat/strap light or lantern
- IP Rating: IPX6
- Batteries Included?: Yes
Recently viewed
Description
Nitecore HA27 UHE
Warm, Neutral, and Cool White + Red Light
For a lightweight, waterproof headlamp built for outdoor tasks with multiple color temperatures, look no further than the Nitecore HA27 UHE. Equipped with 4x purpose-made NiteLab MCT UHE LEDs, it produces a broad beam up to 800 lumens bright in 6500K cool white, 4500K neutral white, or 3000K warm white light. Thanks to the adjustable brightness levels plus SOS, Beacon, and auxiliary red light modes, the HA27 UHE provides even more ways to light up trails or work tasks. From navigation and precision tasks to low-impact nighttime observation, the headlamp's three color temperatures plus red light deliver the versatility the once required multiple lighting systems. The dual body switches make it easy to change modes on the HA27 UHE, or to access lockout mode, which prevents accidental activations on standby.
Dual Fuel Power & Smart Ergonomics
For power, the HA27 UHE is compatible with the included HLB1500 li-ion rechargeable battery pack or AAA batteries. The included HLB1500 battery can be recharged easily via its USB-C port from power banks, car chargers, and wall adapters. Away camping without a reliable charge source? Just pop in 3 x AAA batteries to keep the light going strong. Between the battery pack and AAA batteries, you can achieve runtimes up to 117 hours! The HA27 UHE comes with a adjustable headband, complete with reflective letters for enhanced safety and a sweat-wicking design for comfort. To further optimize safety and ergonomics, a magnesium alloy metal plate between the band bracket and lamp casing provides efficient heat dissipation. Great for everything from camping to work and beyond, Nitecore's HA27 UHE has the versatile power and toughness to help complete almost any task.
| Turbo | High | Mid | Low | Ultralow | SOS | Beacon | |
| Output | 800lumens | 500lumens | 280lumens | 100lumens | 8lumen | 800lumens | 800lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 2hours | 3.5hours | 7hours | 15hours | 65hours | - | - |
| Distance | 150meters | 120meters | 94meters | 54meters | 15meters | - | - |
| Intensity | 5,632candela | 3,628candela | 2,197candela | 722candela | 49candela | - | - |
| High | Low | Slow Flashing | |
| Output | 15lumens | 5lumens | 15lumens |
|---|---|---|---|
| Runtime | 11hours | 34.5hours | - |
| Distance | 7meters | 6meters | - |
| Intensity | 15candela | 5candela | - |
| High | Mid | Low | Ultralow | SOS | Beacon | |
| Output | 500lumens | 280lumens | 100lumens | 8lumen | 500lumens | 500lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 2.5hours | 3hours | 9hours | 52hours | - | - |
| Distance | 120meters | 94meters | 54meters | 15meters | - | - |
| Intensity | 3,628candela | 2,197candela | 722candela | 49candela | - | - |
| High | Low | Slow Flashing | |
| Output | 15lumens | 5lumens | 15lumens |
|---|---|---|---|
| Runtime | 6.5hours | 24hours | - |
| Distance | 7meters | 6meters | - |
| Intensity | 15candela | 5candela | - |
- Notable Features
- » High-performance headband and color-accurate 97 CRI outputs make this a perfect work headlamp
- » Dual body switches are uniquely shaped and textured to make the light easy to operate in the dark, even while wearing gloves
- » Multifaceted TrueVision+ optical lens system provides uniform light across a 100° wide beam to balance enhanced visual clarity and reduced eye strain
- » Durable, high-quality materials: impact-resistant IPX6 polycarbonate lamp casing + die-cast magnesium alloy heat sink
- » 4-stage LED power indicators provide your remaining battery level or current charge status
Item Details
| Brand | Nitecore |
| SKU | NITECORE HA27-UHE |
| UPC | 6952506409624 |
| Primary Material | Polycarbonate |
| Max Lumens (lm) | 800 |
| Max Throw (m) | 150 |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Body Switch |
| Color Temperature | 3000K / 4500K / 6500K |
| Length | 2.87 in (73 mm) |
| IP Rating | IPX6 |
| Typical Uses | Hunting, Emergency, Biking, Walking, Household, Camping, Hiking, Work, Running, Outdoor |
| In the Box | Batteries, Battery Magazine, Carry Bag, Headstrap, Multipurpose Clip |
Specifications
| IP Rating | IPX6 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Dual Body Switch |
| Primary Material | Polycarbonate |
Output Details
| Max Lumens | 800 |
| Max Throw | 150 m (492 ft) |
| Peak Intensity (cd) | 5632 |
| Color Temperature | 3000K / 4500K / 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | NITECORE-HLB1500 |
| Charge Style | Battery w/ Charge Port |
| Charge Connector | USB-C |
| Indicator Type | LED |
Unit Dimensions
| Length | 2.87 in (73 mm) |
| Width | 1.69 in (43 mm) |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE |
| Country Of Origin | CN |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 3 in |
| Width | 2 in |
| Height | 2 in |
| Shipping Weight | 1.0 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Nitecore 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use
Reviews
Your cart is currently empty.
Start Shopping
























