



























Nitecore LR40 USB-C Rechargeable LED Lantern - 100 Lumens - Uses Built-in 4000mAh Li-ion Battery Pack - in Army Green or White
- Exceptionally long run-time of 65 hours gives you up to 8 nights of light!
- Compact, lightweight design makes this lantern an easy travel companion
- 3 light sources plus red light mode give you versatile lighting options
- Stepless brightness adjustment gives you desired brightness level with simplicity
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Nitecore LR40 Rechargeable LED Lantern
Compact Brilliance
Bring an elegant, gentle illumination to your campsite, backyard, and more with the LR40 Rechargeable LED Lantern! With 3 available lighting temperatures plus an additional Red Mode, you'll have a range of options to light up the tent, picnic area, and beyond.
The LR40 is dainty in size, but durable in build. Expertly crafted with ABS plastic and a sturdy metal bottom, you'll be able to take your lantern out on adventures knowing it will last. The built in rechargeable Li-Ion battery creates a convenient, easy-to-charge power source. Plus, the LR40 has an exceptionally long run time of up to 65 hours - that means you can take it out for an 8-day trip and use it every night on one charge!
Convenient Power Bank Option
Whether you're out on multiday trips, or spending late afternoons in the backyard, you might find yourself needing a recharge for your smartphone, wireless headphones, or other small devices. The LR40 has the added convenience of a power bank function thanks to its USB-A port! Plug in your electronics and charge them up on the go.
| Max | Min | |
| Brightness | 100lumens | 10lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 8hours | 65hours |
| Max | Min | |
| Brightness | 50lumens | 15lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 10hours | 38hours |
| Max | Min | |
| Brightness | 80lumens | 15lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 15hours | 45hours |
| Max | |
| Brightness | 10lumens |
|---|---|
| Runtime | - |
- Notable Features
- » Four light colors for versatility in lighting and run times
- » Battery can last up to 8 full nights
- » Convenient handle with convex design so you can securely hang your lantern
- » Battery indicator alerts you to approximate battery life
- » USB-A output allows you to use lantern as a power bank to charge small accessories like cell phones
Item Details
| Brand | Nitecore |
| SKU | NITECORE-LR40-WHITE |
| Series | L (Lantern) |
| Manufacturer Part Number | LR40-WHITE |
| UPC | 6952506407507 |
| Color | White |
| Primary Material | ABS |
| Max Lumens (lm) | 100 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Light Color | Warm White |
| Length | 4.61 in (117 mm) |
| Typical Uses | Camping |
| In the Box | Batteries, USB Cable |
Specifications
| Switch | Body |
| Primary Material | ABS |
Output Details
| Max Lumens | 100 |
| Light Color | Warm White |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 4.61 in (117 mm) |
| Width | 3.78 in (96 mm) |
| Height | 3.78 in (96 mm) |
| Weight | 7.83 oz (222 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 0 in |
| Width | 0 in |
| Height | 0 in |
| Shipping Weight | 0.73 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Nitecore 1 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime



































