




Nitecore NU45 USB-C Rechargeable LED Headlamp - 1700 Lumens - NiteLab UHE x Uhi LED - Uses Built-in 3.7V 4000mAh Li-ion Battery Pack
- Powerful 1700-lumen headlamp perfect for workers or campers
- Features auxiliary red and high CRI light for close-up tasks
- 14W fast charging fully recharges battery pack in just 1 hour
- Diffusing stuff sack allows you to turn your headlamp into an ambient lantern
- IP Rating: IP68
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Nitecore NU45 Headlamp
Powerful LED Headlamp
Shine through the night with 1700 lumens! Nitecore's NU45 is a powerful headlamp that uses the strength of 8-core UHE LEDs to outshine the competitors. Pierce through the darkness with a flood light that reaches over 500 feet away and illuminate backyards, trails, and other large spaces with ease. The NU45 utilizes a two-button interface to keep mode switching easy. And with 10 different lighting modes available, this headlamp is built to suit everyone from campers to laborers!
Red and High-CRI Lights Tailored for Work & Outdoor Use
If you're on the job, you need a light that can perform across different types of tasks with ease. The NU45 has two auxiliary lights perfect for laborers and campers. Use the red light to preserve night vision or analyze maps up close. Or use the High-CRI light to illuminate objects in their original vibrant colors, a tool especially import to identify wire colors and other close-up tasks.
Lightning-Fast 14W Charging
The NU45 is powered by a 4000mAh built-in 18650 battery. This will give you up to 86 hours of runtime on its lowest setting, and a whopping 8 hours of runtime on the 1000-lumen high mode. What makes this headlamp great for workers and people on the move is that it takes almost no time to recharge. Thanks to USB-C 14W fast charging, you'll be fully powered up in just one hour. Then your NU45 will be ready for a full night's use all over again.
| Turbo | High | Mid | Low | SOS | Beacon | |
| Brightness | 1700lumens | 1000lumens | 300lumens | 100lumens | 1000lumens | 1000lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | - | 8hours | 17hours | 34hours | - | - |
| Distance | 172meters | 132meters | 71meters | 41meters | - | - |
| Flood Low | Ultralow | |
| Brightness | 25lumens | 8lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 55hours | 86hours |
| Distance | 7meters | 4meters |
| High | Low | Slow Flashing | |
| Brightness | 10lumens | 5lumens | 10lumens |
|---|---|---|---|
| Runtime | 50hours | 84hours | - |
| Distance | 4meters | 3meters | - |
- Notable Features
- » Sensor protection automatically dims light when it detects objects in close range to prevent overheating (can be disabled)
- » Quick release bracket makes it easy to detach light and use on other compatible headbands, or as a small hand-held light
- » IP68 protections and 2-meter submersible rating protects against water and dust for worry-free use outdoors
- » Lockout Mode available to prevent against accidental activation (buttons can also be protected by tilting headlamp upward!)
- » LED power indicators keep you aware of remaining battery life
- » Diffuser stuff sack enables NU45 to be turned into a soft lantern, providing ambient light at campsites
- » Lightweight design and sweat-wicking headband is perfect for runners, hikers, and laborers
Item Details
| Brand | Nitecore |
| SKU | NITECORE-NU45 |
| Series | NU |
| UPC | 6952506408221 |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 1700 |
| Max Throw (m) | 172 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Body Switch |
| Length | 3.11 in (79 mm) |
| IP Rating | IP68 |
| Typical Uses | Camping, Hiking, Outdoor, Travel, Walking |
| In the Box | Carry Bag, Headstrap, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP68 |
| Drop Resistance | 6.6 ft (2 m) |
| Switch | Dual Body Switch |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 1700 |
| Max Throw | 172 m (564 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 3.11 in (79 mm) |
| Width | 1.56 in (40 mm) |
| Height | 1.96 in (50 mm) |
| Weight | 4.44 oz (126 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.19 in |
| Width | 2.03 in |
| Height | 3.36 in |
| Shipping Weight | 0.425 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Nitecore 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use








