


Rayovac Fusion 814-4T C-cell 1.5V Alkaline Button Top Batteries - 4 Piece Retail Card
- Great for your household devices!
- Stay ready for any situation with up to 10 years shelf life
- Energy dense formula makes it lat 35% longer than other leading batteries
- Size: C
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Rayovac Fusion - C 4 pack
Rayovac has come out with Rayovac Fusion C the latest in breakthrough battery innovation. Fusion was developed to accommodate the growing demands of today's modern electronic consumers. Whether using Rayovac Fusion for gameplay devices or digital cameras, this Mercury Free advanced alkaline battery delivers 35% more energy than leading batteries. Thanks to being made from an energy dense chemistry, the Fusion battery delivers a 10 year shelf life. Rayovac's cutting edge technology offers more power for your money. Rayovac Fusion C is ideal energy source for the use of modern electronics, household devices, cameras, flashlights, and much more.
Features:- Chemistry:Alkaline
- Voltage:1.5
- Battery size:C
- Mercury Free
Item Details
| Brand | Rayovac |
| SKU | RAYOVAC-FUSION-C-4PK |
| Series | Fusion |
| MPN | 814-4TFUS |
| UPC | 012800522934 |
| Size | C |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 6-8 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 4 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | C |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 14A, 14D, 814, AL-C, AM2, C, E93, EN93, KC, LR14, LR14XWA, MN1400, MX1400, PC1400, R14, UM2 |
Unit Dimensions
| Length | 1.969 in (50 mm) |
| Diameter | 1.031 in (26 mm) |
| Weight | 2.335 oz (66 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | Mercury-Free |
| Country Of Origin | United States |
| HTS Code | 85061000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.64 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime






