






































RovyVon Angel Eyes E1 Hybrid Keychain USB-C Rechargeable LED Flashlight - 6500K Cool White or 4000K Warm White - Uses Built-in Li-Poly Battery Pack or 1 x AAA - Grey or Army Green Colors
- 4000K and 6500K color temperature outputs available
- Hybrid battery charging lets you use replaceable or rechargeable power to suit your needs best
- Intuitive side switches make for rapid, easy operation
- Compact, keychain light design makes for easy carry to use at your convenience
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
RovyVon Angel Eyes E1 Keychain LED Flashlight
Cool or Warm White LEDs
The RovyVon Angel Eyes E1 has both 4000K warm white and 6500K cool white options, for a choice in light output that is most important to you. The cool white option emits a max 700 lumens with a 70-meter throw, for higher output. The warm white option ensures accurate color rendering best for electrical or photography use. Whether you value a powerful output or color rendering, select what suits your needs.
Intuitive Design
This RovyVon keylight has a length of 2.6 inches and weighs just over an ounce, for a comfortable fit around any keyring. Carry around with you wherever you go, for quick access to light that's brighter than your phone's output. The dual side switches make operation a breeze, for switching between brightness outputs as well as momentary-on and strobe modes. Easily access all brightness modes rapidly for use at a moment's notice.
Hybrid Battery System
The E1 has a hybrid battery system that offers you replaceable or rechargeable power, best for all-around use. Going on a long hiking or camping trip? Easily replace this light with a single AAA battery, for use without a power source. The Lipo battery pack supports the light with high performance and can be recharged quickly via USB-C. Recharge quickly to get back to work in no time.
| High | Medium | Low | Moonlight | |
| Brightness (Battery Pack) | 700 ↓150lumens | 100lumens | 10lumens | 0.5lumens |
|---|---|---|---|---|
| Brightness (AAA Battery) | 100lumens | 20lumens | 5lumens | 0.5lumens |
| Runtime | 3 +50minutes | 1.5hours | 13hours | 54hours |
| Distance | 70meters | 10meters | - | - |
| Intensity | 1,300candela | 300candela | - | - |
| High | Medium | Low | Moonlight | |
| Brightness (Battery Pack) | 500 ↓150lumens | 70lumens | 10lumens | 0.5lumens |
|---|---|---|---|---|
| Brightness (AAA Battery) | 70lumens | 15lumens | 5lumens | 0.5lumens |
| Runtime | 3 +60minutes | 1.8hours | 12hours | 54hours |
| Distance | 25meters | 5meters | - | - |
| Intensity | 900candela | 200candela | - | - |
- Notable Features
- » Includes battery charging indicator, to let you know when it's time to head out
- » Lockout mode lets you prevent any accidental activation
- » Reversible pocket clip lets you carry and use the keylight hands-free
- » 1.5-meter throw and IPX7 waterproof rating protects the E1 from wear and tear
Item Details
| Brand | RovyVon |
| SKU | ROVYVON-E1-WW-AG |
| Series | Angel Eyes |
| Manufacturer Part Number | E1-WW-AG |
| Color | Dark Green |
| Max Lumens (lm) | 700 |
| Max Throw (m) | 70 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Body Switch |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Length | 2.6 in (66 mm) |
| Typical Uses | Household, Travel, Walking |
| In the Box | Key Ring, Pocket Clip, User Manual |
Specifications
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Dual Body Switch |
Output Details
| Max Lumens | 700 |
| Max Throw | 70 m (230 ft) |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 2.6 in (66 mm) |
| Width | 1.08 in (27 mm) |
| Height | 0.53 in (13 mm) |
| Weight | 1.4 oz (40 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | CE, FCC |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 3.27 in |
| Width | 2.64 in |
| Height | 0.59 in |
| Shipping Weight | 0.09 lb |
Additional Details
| Warranty |
RovyVon 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime


















































