
Saft LS-33600 D-Cell Size 17000mAh 3.6V Lithium Thionyl Chloride (LiSOCl2) Bobbin Wound Button Top Primary Battery - Bulk
- Perfect for long-term applications such as medical devices and security systems
- Operational in extreme hot and cold weather for versatile use
- Resistance to corrosion and a 10 year shelf life to help stay prepared
- Available in bulk to help save time and money
- Size: D
- Voltage: 3.6
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium Thionyl Chloride
- Capacity (mAh): 17000
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Saft LS-33600
Primary Li-SOCI2 D Battery
Featuring low base currents and periodic pulses, Saft LS-33600 batteries are ideally suited for long-term applications for security systems, medical devices, and industrial electronics. With an incredible 17000 mAh capacity, these D batteries will provide necessary power and longevity for longer periods between changing batteries. A low self-discharge makes this battery the perfect conduit for low-drain devices and provides a long operating and shelf life. These primary D batteries are operational in below freezing temperatures and extreme heat due to the lithium chemistry that resides within so devices will be reliably powered in any climate they're in. Not to mention that with superior resistance to corrosion, Saft LS-33600 batteries will last and last.
Please note that these primary cells are NOT rechargeable. Under no circumstances should they be placed in a charger. When fully discharged, please dispose of according to your local regulations.
Features:
- High capacity and high energy
- High voltage response
- Wide operating temperature
- Low magnetic signature
- Bobbin construction
- Well controlled passivation
- Hermetic construction with glass-to-metal seal
- Stainless steel container
- Non-flammable electrolyte
Main Applications:
- Utility metering
- Alarms and security
- Medical devices
- Tracking systems
- Professional electronics
Specifications:
- Nominal Voltage: 3.6
- Capacity: 17000 mAh
- Terminal Type: Button Top
- Operating Temperature Range: -76° F to approx. 185° F
- Dimensions:
- Diameter: 1.32"
- Height: 2.42"
- Weight: 3.2oz
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Saft |
| SKU | SAFT-LS33600 |
| MPN | LS33600 |
| Size | D |
| Voltage | 3.6 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 17000 |
| Chemistry | Lithium Thionyl Chloride |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Bulk |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | D |
| Voltage | 3.6 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 17000 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
Unit Dimensions
| Height | 2.42 in (61 mm) |
| Diameter | 1.32 in (34 mm) |
| Weight | 3.2 oz (91 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.39 in |
| Width | 1.29 in |
| Height | 1.29 in |
| Shipping Weight | 0.19 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




