



Duracell Procell Intense PX1500 AA 1.5V Alkaline Button Top Battery - Contractor Pack Priced Per Cell
- Duracell Procell Intense AA batteries in a convenient contractor pack
- Long-lasting alkaline chemistry for fewer replacements
- Consistent, high-quality Duracell manufacturing for a reliable fitment
- Size: AA
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Duracell Procell Intense AA Button Top Batteries - Contractor Pack Priced Per Cell
Procell Alkaline AA Cells
The great minds at Duracell believe that alkaline batteries can always be improved, and they're proving that once again with the Procell Intense AA battery. Designed for high-drain professional devices, these double-A cells last up to 30% longer compared to regular Procells (saving you and the environment the costs of frequent battery replacement).
The Procell Intense line is recommended for use in high-drain devices such as electronic door locks, safe boxes, blood pressure monitors, automatic faucets, remote security cameras, and motorized blinds.
- Notable Features
- » AA/LR6 batteries in a contractor pack
- » Also known as: 15A, 15D, 15LF, 2AA, 815, AA, AL-AA, AM3, Double A, E91, EN91, FR6, KAA, L91, LR6, LR6XWA, MN1500, MX1500, PC1500, R6, UM3
- » 1.5V alkaline cells compatible with flashlights, toys, and other electronics
Item Details
| Brand | Duracell |
| SKU | DURA-PROC-INTENSE-AA-PX1500 |
| Series | Procell Intense |
| MPN | PROCELL-INTENSE-AA-PX1500 |
| Size | AA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Packaging | Contractor Pack |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | AA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 15A, 15D, 15LF, 2AA, 815, AA, AL-AA, AM3, Double A, E91, EN91, FR6, KAA, L91, LR6, LR6XWA, MN1500, MX1500, PC1500, R6, UM3 |
Unit Dimensions
| Length | 1.99 in (51 mm) |
| Diameter | 0.57 in (14 mm) |
| Weight | 0.9 oz (26 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | Belgium |
| HTS Code | 85061000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 1.97 in |
| Width | 0.55 in |
| Height | 0.55 in |
| Shipping Weight | 0.06 lb |
Additional Details
| Packaging | Contractor Pack |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime







