




Energizer ELCR123A-VP (2400PK) 1500mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Button Top Batteries - Case of 2400
- Long-lasting, reliable performance that will keep your devices powered longer
- Lasts up to 10 years in storage and great for emergencies
- Used in specialty electronics, medical equipment, alarms and flashlights
- Durable leak free design ensures stable and reliable power
- Size: CR123A
- Voltage: 3
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 1500
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Energizer EL123A Battery – 2400PK Box
Energizer EL123A batteries feature a whopping 1500mAh capacity and 1.5A continuous drain, ensuring they last up to 5x longer in your digital camera. CR123As are also great for flashlights, as they often can be doubled up to replace a standard 18650 cell. These batteries utilize lithium chemistry to provide a 10 year shelf life. Pair that fact with our impossible-to-beat bulk pricing, and you'll want to stock up on backups before you're out of juice.
Replaces: CR123, CR123A, CR123-A, CR-123A, CR-123, EL123, DL-123, DL-123AB, 123-SANYO, DL123A, EL123A, K123LA, CR17345, EL123AP, SF123A1
Specifications
- Battery Size: CR123A
- Battery Chemistry: Lithium & Manganese Dioxide (LiMn2O4)
- Nominal Voltage: 3V
- Capacity: 1500 mAh
- Max Discharge Current: 1.5A (Continuous), 3.5A (Pulse)
- Operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F)
- Shelf Life: 10 Years
Dimensions
- Length: 1.36" (34.5 mm)
- Diameter: 0.67" (17.0 mm)
- Weight: 0.58 oz. (16.5 g)
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Energizer |
| SKU | ENERGIZER-CR123A-MIL-BULK |
| UPC | 0658921935309 |
| Size | CR123A |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 1500 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 2400 |
| Master Case | 2400 |
| Inner Box | 2 Boxes of 1200 / 3 Boxes of 400 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR123A |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 1500 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 123, 123A, 2/3A, 5018LC, BR2/3A, CR123, CR123A, CR17335, CR17345, CR23, DL123A, EL123A, K123LA, L123A, SF123A, VL123A |
Unit Dimensions
| Weight | 0.58 oz (16 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | United States |
| HTS Code | 85065000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 90.4 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime








